top of page

Wzór w kratę. Jak dobrać kratę do sylwetki i komu pasuje krata?

Zaktualizowano: 15 sty 2023Krata to ponadczasowy wzór. Te najbardziej klasyczne nigdy z mody nie wychodzą, natomiast czasami przychodzi moda na kratę. Warto wiedzieć co nieco o kracie zanim postanowisz zagościć ją w szafie.


Jak nosić kratę fajnie wiedzieć, bo kratę zawsze można nosić niezależnie od mody. Trzeba tylko wiedzieć co Ci pasuje. Tak więc wynika z tego, że dobrze dobrana krata do naszej sylwetki i typu urody może wisieć w szafie przez lata a dzięki zmianie dodatków i kombinacji zestawień zawsze być na czasie.


Ponieważ Zara jest królem sieciówek, to właśnie Zarowe ubrania biorę pod lupę :) Jakkolwiek jeśli macie taką możliwość polecam poszperać za kratami na showroom.pl czy poszukać czegoś u naszych polskich projektantów. Często też szycie na miarę okazuje się świetnym wyborem na długie lata.


Zacznijmy od nazewnictwa czyli rodzaje krat
Czy każdy może nosić kratę


Powiem, tak, są sylwetki i typy urody, które w kracie będą wyglądały lepiej ale jeśli zna się kilka zasad oraz swoją sylwetkę, to każdy swoją kratę znajdzie :)


Zasady, które warto znać zanim się kupi ubranie w kratę


Jaka krata poszerza?

 • Duża krata

 • Krata w kontrastowych mocnych barwach

 • Biało czarna kratka

 • Duża kratka w jasnych kolorach

Jaka krata wyszczupli

 • Drobna krateczka

 • Stonowana drobna krateczka

 • Skośna kratka

 • Niekontrastowa kratka

 • Kratka w stonowanych ciemnych barwach

Jaka krata pasuje wysokim i szczupłym

 • Duża karta

 • Kontrastowa krata

 • Kolorowa krata

 • Każda krata

Jaka krata pasuje niskim kobietom

 • Mała delikatna kratka

 • Mała kratka w stonowanych kolorach

 • Total look z malej kratki

 • Kombinezon w małą stonowaną kratę


Sylwetka gruszka a krata


Pani gruszka przede wszystkim powinna przyciągać uwagę do góry swojej sylwetki i dlatego gruszki średniego wzrostu oraz o przeciętnym rozmiarze i biuście mogą nosić nawet dużą kratę w jasnych kolorach czy kontrastowych kolorach od pasa wzwyż. Jeśli taką wybiorą, dobrze aby dół był gładki i w kolorach ciemniejszych. Jeżeli bardzo pragną nosić kratę na dole sylwetki to spodnie i spódnice powinny być w stonowaną małą krateczkę albo kratę średnich rozmiarów rozłożoną pod ukosem na tkaninie. Góra wtedy powinna być jasna gładka o kroju poszerzającym ramiona. Dla niskich gruszek oraz tych z bardzo dużym biustem najlepiej sprawdzą się kombinezony albo total looki w delikatną, małą i stonowaną kratkę
Sylwetka klepsydra a krata


Klepsydra jak większość z nas wie, to ta cool sylwetka której wolno prawie wszystko :). Klepsydro możesz nosić wszystkie kraty tylko pamiętaj o zasadzie, że duża krata lub ta w kontrastowych kolorach poszerza i tnie sylwetkę, więc jak jesteś klepsydrą w dużym rozmiarze lub dużym biuście lub jesteś niziutka, wybieraj kratę małą, drobną, delikatną i stonowaną.


Sylwetka odwrócony trójkąt a krata


Jeśli chcesz nosić kratę, zdecydowanie wybieraj ją na spódnicach i spodniach. Ponieważ twoje bioderka są wąskie i węższe od ramion, nie musisz się martwić że coś je poszerzy, bo poszerzenie w tej sytuacji jest dla ciebie korzystne o ile góra zestawu jest gładka i ciemna. Krata która wybierzesz w dolnej części sylwetki może być duża, kontrastowa, kolorowa i jasna.Sylwetka jabłuszko a krata


Jeśli jabłuszko chciałoby kratkę to najlepiej w formie spodni, ponieważ góra u jabłek jest na tyle mocna w porównaniu do zgrabnych nóg, że nie trzeba jej jeszcze dokładać kratek. Kratka dla Ciebie wciąż powinna być drobna i delikatna dlatego że wcale nie chcemy powiększyć czy pogrubić nóg, które są wielkim atutem twojej sylwetki. Jeżeli natomiast pragniesz dużej kraty, to wybieraj materiały z ułożeniem skośnym, które noszone na gorze sylwetki może ładnie ją przełamać i wysmuklić. Wszystko zależy od tego jak krata jest ułożona i czy linie pionowe w kracie są bardziej wyeksponowane niż te w poziomie.
Comments


LOGO (1).png

CZEŚĆ!

Nazywam się Milka Lewandowska, jestem osobistą stylistką i kreatorką wizerunku. Pomagam kobietom i mężczyznom uzyskać efekt WOW. Pasjonuje się psychologią wizerunku, wpływem ubioru na nasze samopoczucie. Uwielbiam uczyć sztuki ubioru i odkrywać przed Wami tajemnice dobrego stylu.

Poznajmy się jeszcze lepiej. Odwiedź mnie na Instagramie

Zrzut ekranu 2023-08-20 o 10.58.48 kopia.png

Przewodnika.stylu

Milka Lewandowska Osobista Stylistka

Nauczę Cię tego jak rozumieć ubranie i odkryję przed Tobą tajemnice dobrego stylu.

Zrzut ekranu 2023-08-20 o 11.27.00.png
bottom of page