top of page

Drugi etap budowania stylu. Ustal jakim typem urody jesteś.

W etapie pierwszym opisywałam jak ważne w budowaniu stylu są pielęgnacja, postawa ciała, sposób w jaki mówimy i się poruszamy czyli wszystkie kroki aby przygotować płótno do malowania. Jeśli czytałaś pierwszą część to wiesz, że doradzam nie kupować w tym czasie nowych ubrań i to jest ten jeden moment w którym powiem - wybierz dwa jednolite najlepiej białe t-shirty, spodnie jeansy albo jakieś inne, które lubisz i coś na trzecią warstwę i postaraj się czuć w tym najpiękniej jak możesz. To etap, który uczy zwracać uwagę na szczegóły. Jeśli masz t-shirt i jeansy to w kolejnych dniach zmienisz buty, dodasz apaszkę, która wieki leży w szafie, ubierzesz bransoletkę a po kilku dniach stwierdzisz, że ona jednak nie jest w Twoim stylu, pomalujesz paznokcie - może tym razem na zupełnie inny kolor, który potem się okażę, że stał się Twoim znakiem rozpoznawczym, założysz wisiorek a potem korale a może kolczyki dla odmiany, zrobisz makijaż i uczeszesz inaczej włosy. Twoja uwaga będzie skierowana na Ciebie, Twoją urodę i detale ale nie na ubranie. Niech ubranie w pierwszym etapie pełni funkcję bezbarwnego lakieru, czyli okrywa ciało ale nie rzuca się w oczy, po to abyś dostrzegała swoje piękno i szczegóły, które zaczną określać Twój styl.
Co do drugiego etapu muszę przyznać, że przez chwilę się zastanawiałam czy etap drugi poświęcić na poznanie siebie, swoich potrzeb, oczekiwań i przyzwyczajeń czy jednak zacząć od technicznych aspektów budowania stylu. Podjęłam decyzję, że etap drugi jest etapem zrozumienia w czym jest Ci do twarzy bez analizowania co pasuje to do Twojego trybu życia i osobowości.


Na tę chwilę dowiedz się jakie kolory, fasony i długości najlepiej podkreślą Twoją urodę i atuty sylwetki. Jeszcze jedna sprawa, jak już mówimy o sylwetce dobrze jest się skupić na tym co dobre, co się Tobie w niej podoba. My kobiety mamy jakiś schemat ideału, który często blokuje nas od samoakceptacji i bycia szczęśliwą sama ze sobą. Dużo energii poświęcamy na mówienie i myślenie o tym czego raczej zmienić nie możemy lub możemy ale wymaga to od nas ciężkiej pracy, a nasze codzienne życie zawodowe i rodzinne zazwyczaj oddala nas od uzyskania wymarzonego efektu. Nie chodzi o to żeby nie chudnąć jeśli chcesz schudnąć ale żeby zamiast poświęcać czas na narzekanie np na temat swojego brzucha i na mówienie, że czujesz się gorsza i nieatrakcyjna lepiej myśleć i mówić o tym co jest fajne i co możesz pokochać w sobie. A uwierz mi każda z nas coś takiego ma i dobrze dobrany kolor i fason może na prawdę zdziałać cuda w spostrzeganiu, wydobywaniu i budowaniu nie tylko stylu ale i pewności siebie.


Zaczynamy w takim razie od poznania swoich KOLORÓW czyli dobrze jest znać swój typ kolorystyczny aby łatwiej dobierać ubrania i tworzyć stylizacje. Wiem, że niektórzy w ogóle nie zastanawiają się jakie kolory pasują do urody, zwłaszcza jeśli dla nich najważniejsza jest stylizacja, a więc wymyślenie nowego najczęściej modnego zestawienia fasonów i kolorów bez zwracania uwagi jak to zestawienie współgra z urodą. Inni mówią, że kolor powinien pasować do osobowości i wybierają kolory, które lubią (tak, psychologia koloru też ma znaczenie w budowaniu stylu). Jeszcze inni bardzo chcą wiedzieć w czym jest im do twarzy i dogłębnie analizują swoją urodę zaczynając od tęczówki, przez kolor żył i piegów do koloru włosów i cery a i tak na końcu mają problem z ustaleniem w jakich odcieniach jest im na prawdę dobrze. Nieliczni robią to naturalnie czyli wybierają kolory, które im się podobają i jednocześnie są to kolory, które im pasują i sprawdzają się też w ich codziennym życiu.


To jak to jest z tym doborem kolorów ?


Czy to nie jest tak, że kolory które lubimy to też kolory w których jest nam ładnie bo kto by kupił coś w czym źle wygląda? Niestety nie zawsze tak jest. Preferencje kolorystyczne kształtują się już we wczesnym dzieciństwie co oznacza, że lubimy kolory które nam się dobrze kojarzą, które towarzyszyły nam w dorastaniu i były w rodzinnym domu. Lubimy kolory, które lubili nasi rodzice a nie lubimy tych źle nacechowanych. Stąd też częstym zachowanie podczas analizy kolorystycznej jest to, że mówisz


‘’matko w życiu bym nie sięgnęła po ten kolor, a faktycznie widzę różnicę’’


Dodatkowo samo dostrzeżenie i samoocena jest trudna kiedy patrzymy w lustro i próbujemy ocenić siebie w ubraniu i kolorze niż kiedy robi to osoba patrząca na nas z boku.


Dlaczego tak się dzieje?


Przede wszystkim dlatego, że wybieramy kolory i ubrania, które nam się podobają a więc mózg chce potwierdzić informacje, że dobrze w tym wyglądamy. Z tego powodu często też wybieramy kolory kontrastujące z nami, takie kolory które będą widoczne; piękna bluzka w pięknym kolorze, która od razu rzuci się w oczy i dostanie komplement. Jeżeli świadomie wybieramy kontrastujące kolory to wszystko jest ok, ponieważ taki jest cel i tym kontrastem chcemy podkreślić jakąś naszą cechę osobowości, wyrazić się czy wyróżnić lub sam efekt kontrastu sprawia nam przyjemność.


Natomiast dobrze dobrany kolor do urody to taki, który jest mniej widoczny niż nasza twarz. Kolor, który tworzy harmonię z naszą urodą, czyli sprawia, że nasze usta wydają się bardziej czerwone, nasze oczy bardziej niebieskie a cera gładsza, elastyczniejsza i mniej czerwona. To jest właśnie ten efekt kiedy widzimy kogoś i ten ktoś wygląda po prostu promiennie. Patrzymy się na twarz i wszystko nam gra, wszystko jest spójne i takie jakieś ładne. Jak ten efekt osiągnąć? Trzeba poznać swój tym i podtyp kolorystyczny.


Na czym polega analiza kolorystyczna?


Zanim wyjaśnię na czym polega analiza kolorystyczna, powiedzmy sobie krótko o rozumieniu kolorów w sposób najprostszy.


Kolor to np niebieski, czerwony, żółty. Te kolory akurat są też kolorami podstawowymi od których wszystko się zaczyna.


Na postrzeganie koloru wpływa jego jasność, nasycenie i jego odcień (ciepły lub chłodny)


Np. ciepły odcień koloru niebieskiego vs chłodny odcień koloru niebieskiego

Np. ciepły i jasny odcień koloru niebieskiego vs chłodny i jasny odcień koloru niebieskiego

Np. ciepły i nasycony odcień koloru niebieskiego vs chłodny i nienasycony (zgaszony) odcień koloru niebieskiego
Jak widać na powyższym przykładzie, każdy kolor ma swoje zimne i ciepłe tonacje. Korzystając z wyżej przedstawionej analogii na tych samych zasadach spostrzegana jest nasza uroda. Jedne kobiety mają jasną i ciepłą karnację a przy tym mało kontrastu (nasycenia w urodzie) inne mogą mieć dużo chłodnych tonów w urodzie (mysie/krucze włosy i różowa cera) do tego ogółem uroda może wydać się w ciemnych odcieniu i bardzo nasyconym np duży kontrast między włosami, ustami a cerą.


Na podstawie tego wyznacza się 4 typy kolorystyczne -2 ciepłe (wiosna i jesień) i 2 chłodne (lato i zima) z czego każdy typ ma 3 podtypy.


Chłodne typy kolorystyczne to LATO i ZIMA a ciepłe typy kolorystyczne to WIOSNA I JESIEŃ.

Przykładowe przedstawicielki każdego z typu kolorystycznego przedstawiam poniżej.


czarne włosy, pani zima, blondynka pani wiosna, ruda pani jesień mysia pani lato
4 typy kolorystyczne

Zasada jest taka: Jeśli chcesz stworzyć harmonię w wyglądzie to chłodnym typom kolorystycznym będzie do twarzy w srebrze i chłodnych odcieniach a ciepłym typom kolorystycznym będzie dobrze w złocie i ciepłych odcieniach. Natomiast srebro na ciepłym typie kolorystycznym będzie bardziej wyeksponowane, ponieważ będzie tworzyć kontrast z odcieniem skóry. Zasada ta jest taka sama w przypadku doboru kolorów z przeciwnej palety z tym, że światło odbijane od koloru niedopasowanego pada na twarz i powoduje, że cera wygląda na bardziej zmęczoną, cienie pod oczami są bardziej podkreślone a sam kolor skupia na sobie więcej uwagi - jednym słowem jeśli nie mamy świadomie zrobionego makijażu, który dopełnia kolor z nie z naszej palety zamykając stylizację, to będziemy wyglądać po prostu niekorzystnie.


Przykładowe palety kolorystyczne dla wiosny, jesieni, lata i zimy.


W internecie można znaleźć wiele artykułów na temat analizy kolorystycznej oraz charakterystycznych cech każdej z przedstawicielki. Myślę, że w przyszłości ja też napiszę taki artykuł w oparciu o dokumentację cech charakterystycznych moich klientek. Obecnie piszę co warto wiedzieć o budowaniu stylu a osobiście uważam, że najlepiej zrobić analizę kolorystyczną u osoby, która się tym zajmuje, ponieważ dopiero przykładanie chust pokazuje jak dany kolor i jego odcień współgra z konkretną urodą. Poza tym wyznaczenie typu kolorystycznego to połowa drogi. Później wyznacza się podtyp a i tak wśród podtypu kolorystycznego są kolory rewelacyjne dla ciebie i te które Tobie po prostu pasują. Dzieje się tak dlatego, że każda z nas jest inna a na to w jakim kolorze jest nam najlepiej wpływa kombinacja procentowa wielu zmiennych.


Poniżej przygotowana paleta kolorystyczna z wyznaczeniem podtypu kolorystycznego oraz najlepszych kolorów dla danej osoby. Jest to paleta spersonalizowana skompletowana na podstawie przeprowadzonej analizy i nie jest ona uniwersalna dla każdej zgaszonej jesieni.


kolory przewodnie brązy, beże i niebieski, kolory dopełniające zielony i żółty
paleta kolorów dla jesieni

Dlaczego analiza kolorystyczna pomaga w budowaniu stylu? 19 korzyści z poznania swojego typu kolorystycznego


Jak już znasz swoją paletę kolorów wszystko staje się prostsze. Poniżej wypunktowałam dla Ciebie korzyści wynikające z analizy kolorystycznej:


WYGLĄD:

1. Twoja cera wyglądała na zdrową i wypoczętą.

2. Oczy wydają się większe.

3. Usta są bardziej podkreślone.

4. Harmonia koloru wywołuje efekt aury i spokoju - wszystko jest na swoim miejscu.

5. Wiesz, które odcienie pomadek do ciebie pasują.

6. Wiesz, jakimi cieniami podkreślać oczy.

8. Wiesz, które odcienie farby do włosów pasują do Twojej urody.


BUDOWANIE STYLU :

7. Jesteś świadoma swoich kolorów.

8. Wiesz w jakich kolorach nosić buty i torebki.

9. Wiesz, które kolory łączyć ze sobą aby nie popełniać błędów.

10. Wiesz jaka biżuteria lepiej do ciebie pasuje.

11. Wiesz, które kolory nosić u góry sylwetki a które na dole.

12. Wiesz w jakim kolorze kupować odzież wierzchnią.

13. Wiesz jak budować zamierzony kontrast kolorystyczny.

14. Wiesz jak tworzyć zestawy kolorystyczne czyli fajne stylizacje.


ZAKUPY:

15. Wchodzisz do sklepu i wiesz co jest dla ciebie - oszczędzasz czas i pieniądze.

16. Nie kupujesz impulsywnie, więc możesz pozwolić sobie na lepszą jakość.

17. Wiesz czy kolor roku jest dla ciebie.

18. Kupujesz modne ubrania ale świadomie i już nikt Cię nie namówi na kolor w którym chodzą wszyscy

19. Masz karnet, który pomaga Tobie kupować ubrania w kolorze z Twojej palety.‘’ Czy ty wiesz jak mi to pomaga. Mam ze sobą wachlarzyk zawsze w torebce i jak widzę fajna rzecz przykładam i sprawdzam czy to mój kolor, bo jak nie to byłby to kolejny zakup, który potem do niczego nie będzie pasował a po co mi taki? ’’


Wiem, że jest jeszcze wiele pytań, które sobie zadajesz.


- Ok, znam swoje kolory ale co jeśli żadnego z nich nie lubię lub co jeśli uwielbiam kolor, który nie jest w mojej palecie?

- Poza tym czy mogę takie kolory nosić do pracy?

- A co z czarnym, dlaczego jest on tylko w palecie zimy?


Sama widzisz dlaczego budowanie stylu to proces i ile pytań rodzi się po drodze. Będę pisać o psychologii kolorów oraz tym jak sobie radzić z przełamywaniem palety kolorystycznej ale na taki artykuł trzeba trochę poczekać, ponieważ przed nami druga cześć drugiego etapu budowania stylu czyli jak dopasować fasony do sylwetki i wyznaczyć swoje najlepsze długości, o czym będę pisać już w marcu.
Comments


LOGO (1).png

CZEŚĆ!

Nazywam się Milka Lewandowska, jestem osobistą stylistką i kreatorką wizerunku. Pomagam kobietom i mężczyznom uzyskać efekt WOW. Pasjonuje się psychologią wizerunku, wpływem ubioru na nasze samopoczucie. Uwielbiam uczyć sztuki ubioru i odkrywać przed Wami tajemnice dobrego stylu.

Poznajmy się jeszcze lepiej. Odwiedź mnie na Instagramie

Zrzut ekranu 2023-08-20 o 10.58.48 kopia.png

Przewodnika.stylu

Milka Lewandowska Osobista Stylistka

Nauczę Cię tego jak rozumieć ubranie i odkryję przed Tobą tajemnice dobrego stylu.

Zrzut ekranu 2023-08-20 o 11.27.00.png
bottom of page