top of page

Uniwersalne buty do wszystkiego czyli jak kupić idealne cieliste szpilki nude?

Zaktualizowano: 15 sty


Szpilki i buty w kolorze nude można pokochać za ich uniwersalność. To idealny element szafy kapsułowej niezależnie od tego jaki styl preferujesz i, które kolory w Twojej szafie są przewodnie i tworzą kręgosłup zrównoważonej garderoby. Czy to do sukni wieczorowej, koktajlowej, garnituru czy do jeansów, szpilki nude sprawdzą się w każdej sytuacji i mówię to z pełną świadomością stylistki. Nie lubię must have'ów bo wszystko zawsze zależy od tego jaki styl chcesz zbudować, ale myślę, że żadna kobieta nie narzekałaby gdyby miała jedną parę w szafie. Na tę chwilę nie mogę pomyśleć sobie o bardziej uniwersalnych butach zwłaszcza do jasnych i wzorzystych zestawów.


KTÓRE SZPILKI NUDE WYBRAĆ?


W doborze beżowych butów najważniejsze jest aby odpowiednio dopasować ich odcień w zależności oczywiście od efektu, jaki chcemy uzyskać czyli albo chcemy aby były niewidoczne albo chcemy aby były przedłużeniem naszej stylizacji.


ODCIEŃ


Jeżeli musimy wybrać tylko jeden odcień, to myślę, że najlepiej zacząć od najbardziej uniwersalnej szpilki w kolorze cielistym czyli takiej, której odcień jest najbliższy naszej karnacji. Im bardziej odcień zlewa się ze skórą tym do więcej kolorowych i wzorzystych stylizacji będzie pasował i tym bardziej nasza noga będzie wydawała się w nim dłuższa.


Można też wybrać odcień, który jest jaśniejszy lub ciemniejszy od naszej karnacji, dobrze jednak aby w takiej sytuacji pasował do innego elementu stylizacji czyli np do torebki, bluzki lub elementu bluzkiOsobiście jestem zwolenniczką nude w kolorze skóry. Lubię efekt kiedy są niewidoczne dzięki czemu faktycznie noga jest dłuższa i przede wszystkim nie trzeba się zastanawiać czy pasują do ubrania, które mam na sobie. Mogłabym oczywiście zaakceptować nude w identycznym kolorze co reszta stroju, ale ponieważ jestem chłodnym typem kolorystycznym nie posiadam beży w szafie.
Na poniższym zdjęciu szpilki są jaśniejsze od koloru skóry, co powoduje, że są one elementem stylizacji, kolejnym kolorem i przy takim odcieniu trudniej o dobranie torebki i innych części garderoby. Co innego gdyby spodni w tej stylizacji były w tym samym kolorze, wtedy możemy wprowadzić drugi a nawet trzeci kolor.TONACJA


Kolejnym ważnym aspektem doboru szpilek nude jest tonacja koloru, czyli ich ciepły lub zimny odcień. Jeśli Twoja skóra jest ciepłej tonacji czyli takiej z pigmentem żółtym, staraj się również wybrać beż o ciepłej tonacji. Tak samo postępuj w przypadku odcienia Twojej stylizacji. Jeżeli nie stosujesz zasad analizy kolorystycznej w codziennym ubieraniu się i nosisz zarówno ciepłe jak i zimne odcienie kolorów, doradzam aby odcień nude był jednak w tej samej tonacji co Twoja stylizacja, ponieważ buduje to efekt harmonii. Na poniższym zdjęciu widać, że odcień szpilek jest ciepły i pasuje do reszty ciepłych odcieni.

Buty z połyskiem czy bez?


Buty z połyskiem są bardziej okazjonalne i nie zawsze są najlepszym wyborem do pracy czy na ważne spotkanie. Jeżeli nie widzisz różnicy między butami z połyskiem, a tymi matowymi to pomyśl sobie, że te z połyskiem to kuzynka tych świecących z brokatem jak na poniżsyzm zdjęciu, a z tymi już wiedziałabyś co zrobić prawda?